Opublikowano Protokół 37 regat o Puchar Ameryki

·

żaglowiec ikona

W dniu dzisiejszym (17 listopada) Obrońca tytułu – Royal New Zealand Yacht Squadron i Emirates Team New Zealand oraz Pretendent – Challenger of Record – Royal Yacht Squadron Ltd. i reprezentujący go zespół INEOS Britannia opublikowały Protokół 37. America’s Cup.

Jest to najważniejszy i długo wyczekiwany dokument, który dokładnie określa zasady uczestnictwa wszystkich zespołów jakie wystartują w 37. America’s Cup.

Najważniejszym czynnikiem jaki miał być wzięty pod uwagę przy ustalaniu Protokołu kolejnych regat była redukcja kosztów rozrośniętych w trakcie ostatnich pojedynków do niewyobrażalnych rozmiarów. I tak zgodnie z ogłoszonym dzisiaj Potokołem 37. America’s Cup:

  • Zespoły mogą zbudować tylko jeden nowy jacht klasy AC75
  • Wprowadzono ograniczenie ilości folii i komponentów, z których można zbudować jachty AC75
  • Wprowadzono wielofunkcyjną klasę One Design AC40, którą zespoły będą mogły wykorzystać do testów, rozwoju komponentów i treningu Match Race
  • Klasa AC40 zostanie następnie klasą One Design AC40 do użytku w America’s Cup Women’s Regatta i America’s Cup Youth
  • Załoga regatowa na pokładzie AC75 zostanie zmniejszona z 11 do 8 żeglarzy
  • Dostarczone zostanie oprogramowanie startowe
  • Klasa AC75 zostanie utrzymana przez następne dwie kampanie pucharowe.

Kolejna edycja będzie, podobnie jak ostatnia w Auckland, serią pojedynków, a nie wyścigiem „Deed of Gift”, który miał odbyć się tylko pomiędzy obrońcą i pretendentem. Odbędą się trzy wstępne imprezy regatowe. Pierwsze dwie rozgrywane będą na jachtach AC40, a ostatnia na miejscu pojedynków finałowych, na łódkach AC75s. Challenger Selection Series i America’s Cup Match odbędą się w 2024 roku, a miejsce rozegrania pojedynków finałowych i przybliżone daty wydarzeń zostaną ogłoszone do 31 marca 2022 roku.

Race Management będzie całkowicie niezależny od organizatorów imprezy i będzie kierowany przez Dyrektora Regat. Sędziowie i Jury będą pilnować przestrzegania przepisów i zasad rywalizacji na wodzie oraz rozstrzygać spory we wszystkich pojedynkach.

Reguła narodowości załogi będzie wymagać, aby 100% załogi regatowej dla każdego zawodnika albo było posiadaczem paszportu kraju klubu jachtowego drużyny od dnia 17 marca 2021 r., albo fizycznie przebywało w tym kraju. Reguła ta została wprowadzona aby ustrzec się przed „kupnem” America’s Cup przez bogate kraje jak Rosja, Chiny lub Emiraty Arabskie. Oczywiście w Protokole 37. AC są zapisy pozwalające na to, aby zawodnicy, którzy od lat są w poszczególnych zespołach, nadal w nich pozostali.

Kierownictwo wyścigu będzie całkowicie niezależne od organizacji imprezy i będzie kierowane przez dyrektora regat. Sędziowie i ława przysięgłych, którzy będą zarządzać wszystkimi zasadami na wodzie i sporami we wszystkich zawodach.

Niezależne Komitety Przepisów i Pomiarów będą odpowiedzialne za interpretację Przepisów Klasowych AC75 i pomiar jachtu.

Trzyosobowy Panel Arbitrażowy będzie nadzorował i zajmował się wszystkimi sporami dotyczącymi protokołu z opublikowanymi decyzjami w celu utrzymania integralności wydarzenia. Będzie też nowy, przyspieszony proces, który zmniejszy potencjalne opóźnienia w podejmowaniu decyzji dotyczących spornych przedmiotów.

Łodzie motorowe obsługi technicznej i sędziowskiej, będą wykorzystywać napęd wodorowy, tak aby Puchar mógł być bardziej ekologiczny. Prace nad tego typu jednostkami trwają w Nowej Zelandii.

Kluczowe daty:

2021
17 listopada 2021: opublikowanie Protokołu AC37 i przepisów klasowych AC75 V2
1 grudnia 2021: Początek zgłoszeń Challengerów

2022
31 marca 2022: Obrońca ogłasza miejsce America’s Cup Match i przybliżone daty zawodów
17 czerwca 2022: Nowi zawodnicy mogą pływać na jachtach klasy AC75 w pierwszej wersji przez 20 dni
31 lipca 2022: Zamknięcie okresu zgłoszeń
17 września 2022: Zawodnicy mogą pływać jachtem AC75
30 listopada 2022: ACE ogłasza harmonogram wyścigów Match
30 listopada 2022 r.: ACE ogłasza obszar wyścigów Challenger Selection Series i Match.
31 grudnia 2022 r.: ACE publikuje Brand Manual.

2023
31 maja 2023 r.: Ostateczne zakończenie zgłoszeń do Challengerów.
30 czerwca 2023: ACE publikuje dokumenty dla America’s Cup Women’s Regatta i America’s Cup Youth.
30 czerwca 2023: COR/D publikuje warunki America’s Cup Match.
30 listopada 2023: COR/D publikuje warunki Challenger Selection Series.

Kluczowe daty 37 regat America’s Cup

Obrońcy Pucharu Ameryki w porozumieniu z Pretendentem postanowili, że warto skorzystać z doświadczeń i sukcesu dokumentalnej serii filmowej Netflix „Drive To Survive” – dokumentu ukazującego kulisy rywalizacji w Formule 1. Wszystkie zespoły 37. America’s Cup mają otworzyć swoje hangary dla ekip TV oraz dostarczyć jak najpełniejszych informacji z życia zawodników w trakcie przygotowań jak i samych regat. Postanowiono pokazać, że żeglarstwo regatowe na najwyższym poziomie Pucharu Ameryki, ma do zaoferowania widzom nie mniejsze emocje jak Formuła 1. Intencją tego założenia jest wyeksponowanie tajemnic, dramatów i osobowości wszystkich zespołów w startujących w kolejnej edycji regat o Puchar Ameryki.

źródło: americascup.com