Żeglarska, legendarna J Class – najpiękniejsze jachty w historii?

·

żaglowiec ikona

Minęło 80 lat od czasu, gdy jachty klasy J walczyły o Puchar Ameryki. Wielu jest takich, którzy twierdzą, że są to najpiękniejsze jachty regatowe w historii żeglarstwa! Ich popularność nadal jest niezwykła, a nowy kalendarz imprez wzbudza wielkie zainteresowanie. My kibicujemy naszym żeglarzom, którzy startują na J-tkach w wielu regatach.

Na J8 „Topaz” trymerem genuy jest Piotr Przybylski, a dziobowym Jacek Wysocki. Obaj są najwyższej klasy profesjonalistami, mistrzami świata w match racingu i uczestnikami regat o Puchar Ameryki.Oto plan startów Class J na 2022 rok:

1. Saint Barth’s Bucket (17-20 marca)

2. Superyacht Cup Palma, Mallorca (22-25 czerwca)

3. Maxi Yacht Rolex Cup (4-10 września).Flota ściga się zgodnie z nową zasadą klasy J, która została opracowana w celu jak najlepszego uwzględnienia cech nowoczesnych jachtów tej klasy i po raz pierwszy użyto ją podczas regat Antigua Superyacht Challenge 2020.Topaz.
Credit: Carlo Borlenghi
Velsheda i Topaz podczas regat Maxi Yacht Rolex Cup

J5 „Ranger”, JK6 „Hanuman” i JK7 „Velsheda”, J8 „Topaz”

J5 „Ranger”, ma nowego właściciela, przeszedł gruntowny remont i znajduje się obecnie na Karaibach, gdzie po raz pierwszy od czasu odejścia w 2018 roku długoletniego właściciela i entuzjasty J Class, Johna Williamsa, będzie startować w regatach. Nowa załoga została już wybrana, a jej sternikiem będzie dwukrotny zdobywca Pucharu Ameryki Ed Baird. W załodze „Rangera” aż roi się od wielkich gwiazd światowego jachtingu regatowego. Są wśród nich weterani America’s Cup, medaliści olimpijscy i mistrzowie świata w wielu klasach. Nawigatorem będzie Jules Salter, trymerem grota Dirk De Ridder, taktykiem John Kostecki, a trymerami Ross Halcrow, Warwick Fleury, Mo Gray i Jordi Calafat.

JK6 „Hanuman” ma również nową załogę, w której skład wchodzi taktyk Ken Read i sternik Gavin Brady, którzy znają się doskonale i starowali razem kilkakrotnie w Amercia’s Cup i Admiral’s Cup. Nawigatorem będzie Stan Honey , strategiem Richard Clarke, Chris Hosking trymerem grota, Tony Mutter trymerem foka, a Phil Harmer spinakera, Funkcję dziobowego pełnić będzie Greg Gendell. Trenerem i koordynatorem pracy załogi został Tom Burnham.

Velsheda.
Credit Official J Class
Velsheda, St Barts Bucket, 2018.
Credit: Carlo Borlenghi

Harmonogram wydarzeń: https://www.jclassyachts.com/eventsJachty klasy J, według Universal Rule otrzymały rating 76 stóp. Klasa ta w latach 1930-1937 brała udział w regatach o Puchar Ameryki. W tamtych czasach zbudowano 10 jachtów tej klasy:

• Shamrock V

• Enterprise

• Rainbow

• Ranger

• Endeavour

• Endeavour II

• Whirlwind

• Yankee

• Weetamoe

• Velsheda

Shamrock in 1931. Credit: Beken of CowesDo dzisiaj istnieją i pływają trzy z oryginalnych J-tek:

„Velsheda”, „Endeavour” i „Shamrock”. „Ranger” jest repeliką zbudowaną w 2003 roku.Oto pojedynki finałowe o Puchar Ameryki z udziałem jachtów klasy J:

1930: Enterprise (USA/H.Vanderblit) – Shamrock V (Ulster/N.Heard) 4:0

1934: Rainbow (USA/H.Vanderblit) – Endeavour (Anglia/T.O.M. Sopwich) 4:2

1937: Ranger (USA/H.Vanderblit) – Endeavour II (Anglia/T.O.M. Sopwich) 4:0Źródło (niezastąpione):

Waldemar Heflich – Żagle dobre na wszystko

(wpis FB 14.07.2022)