Zmarł Arne Wilhelmsen, założyciel Royal Caribbean Cruises Ltd.

·

żaglowiec ikona

Arne Wilhelmsen, założyciel Royal Caribbean Cruises Ltd. i wizjoner oraz doskonały strateg nowoczesnego przemysłu rejsów wycieczkowych, zmarł w sobotę 11 kwietnia 2020 r. w Palmie w Hiszpanii w wieku 90 lat.

Arne Wilhelmsen załozyciel Royal Caribbean Cruises Ltd
Arne Wilhelmsen założyciel Royal Caribbean Cruises Ltd

Urodzony 15 czerwca 1929 r. w Oslo w Norwegii Wilhelmsen uzyskał tytuł MBA w Harvard Business School i pracował jako asystent czarterowy w norweskiej firmie EB Lund & Co., a później jako makler w Nowym Jorku. Arne był synem Andersa Arnta Wilhelmsena, który był jednym z najwybitniejszych norweskich przedsiębiorców morskich i właścicielem wiodącego norweskiego koncernu żeglugowego, firmy Anders Wilhelmsen & Company. Po dołączeniu do firmy rodzinnej w 1954 r. został jej prezesem w 1961 r.

Bracia Arne i Gjert Wilhelmsen

W 1985 r., wraz z pierwszym dyrektorem naczelnym firmy, Edwinem Stephanem, który zmarł w wieku 87 lat w listopadzie ubiegłego roku, założył jedną z największych pasażerskich linii żeglugowych świata: Royal Caribbean Cruises. Był członkiem zarządu firmy aż do 2003 r., kiedy jego syn Alex zajął jego miejsce.

Arne Wilhelmsen, dyrektor portu Miami Irwin Stephens oraz Edwin Stephan

Arne Wilhelmsen od samego początku miał duży wpływ na firmę, zasiadając przez ponad trzy dekady w zarządzie spółki. Wraz z pierwszym CEO firmy Edwinem Stephanem, Wilhelmsen dostrzegł możliwości powstającej branży rejsów wycieczkowych, na długo przed tym, gdy dostrzegli to inni.

„W czasach, gdy reszta świata uważała, że ​​rekreacyjna żegluga pasażerska  jest niszowym zastosowaniem dla starych liniowców transatlantyckich, Arne Wilhelmsen widział już możliwości i potencjał wzrostu, jaki był możliwy w tym dziale gospodarki” – powiedział Richard Fain, prezes i dyrektor generalny Royal Caribbean Cruises Ltd. „Miał wizję nowoczesnego przemysłu wycieczkowego, kiedy tym „przemysłem” było na świecie łącznie kilkanaście wysłużonych statków.”

Punktem kluczowym sukcesu obu Panów był pomysł budowy nowych statków wycieczkowych specjalnie zaprojektowanych do pływania po ciepłych akwenach, w ciepłe dni. Przemysł rekreacyjnych rejsów wycieczkowych nie wyrósł z Nowego Jorku, tradycyjnego węzła tranzytowego ówczesnych podróży morskich; przybył do Miami, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju regionu, gdy społeczeństwo odkryło zupełnie nowy sposób na spędzanie wakacji.

Arne Wilhelmsen – założyciel Royal Caribbean Cruises Ltd

„Arne był zawsze obecnym źródłem mądrości na naszym pokładzie przez ostatnie dziesięciolecia” powiedział Richard Fain, prezes i dyrektor generalny RCL. „A w 2003 roku, kiedy był gotowy żeby się wycofać na zasłużoną emeryturę, zastąpił go jego syn Alex, reprezentując godnie rodzinę Wilhelmsenów, kierując kursem naszej firmy w kierunku szóstej dekady. Nasze wysokie standardy jako firmy, nasze dążenie do doskonałości w zakresie operacji i projektowania, a także naszą determinację, aby przetrwać wszystko, zawdzięczamy to długoterminowej wizji Arniego, Alexa i całej rodziny Wilhelmsen. Pozdrawiamy naszego przyjaciela i bardzo za nim tęsknimy ”.

Arne Wilhelmsen dostrzegł potencjał rejsów wycieczkowych, które stały się  najszybciej rosnącym segmentem w rozwijającym się przemyśle wakacyjnym. Wierzący w ekonomię skali wizjoner, wspominał: „Moim początkowym wyzwaniem było przekonanie moich partnerów i kierownictwa w Miami do budowy większych i bardziej wydajnych statków w celu rozwoju firmy”. Zgodnie ze swoją wizją firma RCL żegluje obecnie 61 statkami wycieczkowymi, zawijającymi do portów na wszystkich siedmiu kontynentach, a jej flota obejmuje największe statki wycieczkowe na świecie.

Rozróżnienie między Royal Caribbean International (RCI) i Royal Caribbean Cruises Ltd (RCCL) bywa trudne, ponieważ nazwy są bardzo zbliżone, a dekady temu Royal Caribbean International była znana jako Royal Caribbean Cruise Line, co oznacza, że akronimy są czasami mylące.

Royal Caribbean Cruises Ltd jest pełnym lub częściowym właścicielem kilku różnych linii wycieczkowych:

  • Royal Caribbean International
  • Celebrity Cruises
  • Azamara 
  • Silversea
  • Pullmantur (49% udziałów)
  • TUI Cruises (50% udziałów)

W Royal Caribbean Cruises Ltd. pracują tysiące osób, ale twarzą firmy jest Richard Fain – prezes i dyrektor generalny Royal Caribbean Cruises Ltd.

Michael Bayley jest Prezesem i Dyrektorem Generalnym Royal Caribbean International i zarządza operacjami linii wycieczkowych.

Granice pomiędzy linią wycieczkową a firmą macierzystą mogą być czasami mylące, ponieważ zasady, oferty, wiadomości i ogłoszenia pochodzą od obu firm.

Royal Caribbean Cruises Ltd. (RCL), jest drugim co do wielkości na świecie (po Carnival Corporation & plc : 11 odrębnych linii wycieczkowych, które łącznie operują flotą składająca się z 96 statków) armatorem statków wycieczkowych.

źródło: royalcaribbean.com