Barcelona gospodarzem 37. regat o Puchar Ameryki w 2024 roku

·

żaglowiec ikona

Obrońca tytułu Royal New Zealand Yacht Squadron i Emirates Team New Zealand ogłosił w dniu dzisiejszym, że Barcelona w Katalonii będzie gospodarzem 37. America’s Cup, który odbędzie się we wrześniu i październiku 2024 roku.

Barcelona jest pierwszym miejscem na świecie, które będzie gospodarzem zarówno regat w trakcie Igrzysk Olimpijskich 1992, jak i zmagań o Puchar Ameryki w 2024 r. Regaty America’s Cup mają najdłuższą historię w sportowej rywalizacji międzynarodowej, po raz pierwszy oficjalnie została rozegrana w 1851 roku. Poprzednią edycję regat America’s Cup rozegrano w 2021 roku w rejonie Auckland – broniący trofeum Team New Zealand ponownie zwyciężył 7:3 pokonując włoski Luna Rossa Prada Pirelli.

Rywalami Barcelony w staraniach o prawo organizacji imprezy były Malaga, Auckland i Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Organizatorzy odrzucili ofertę rządu Nowej Zelandii i Rady Auckland, która opiewała na kwotę 99 mln dolarów przeznaczonych wyłącznie na organizację 37. edycji Pucharu Ameryki.

Grant Dalton, który jest dyrektorem generalnym drużyny broniącej tytułu Royal New Zealand Yacht Squadron i Emirates Team New Zealand powiedział dzisiaj:

„Barcelona jest naprawdę jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie, więc możliwość zorganizowania najbardziej rozpoznawalnej imprezy żeglarskiej świata w tym miejscu jest niezwykle ekscytująca. Jako Defender of the America’s Cup zawsze czuliśmy odpowiedzialność za rozwój imprezy i żeglarstwa na skalę światową, a z pewnością organizowanie imprezy w tak znanym mieście, jak Barcelona, pozwoli nam podnieść znaczenie tych regat. Wyścigi AC75 w odległości kilkuset metrów od plaży w Barcelonie, nabrzeża i strefy dla fanów regat, będą bardzo spektakularne”

Barcelona jest wiodącym miastem pod względem zrównoważonego rozwoju i wpływu społecznego, staje się europejską stolicą cyfrową i technologiczną. Na jej terenie istnieją światowej klasy obiekty regatowe, bazy zespołów, infrastruktura techniczna i obszary gdzie będzie mogła być rozlokowana wioski regat America’s Cup, w której będą gościć załogi, fani i media. Nie bez znaczeni jest również średnia siłą wiatru 9-15 węzłów podczas regat rozgrywanych na okolicznych wodach we wrześniu i październiku.

Oferta Barcelony jako kandydata do organizacji regat America’s Cup zaowocowała bezprecedensowym sojuszem podmiotów publicznych i prywatnych współpracujących ze sobą w celu przyciągnięcia regat Pucharu Ameryki do Barcelony. Bierze w nim udział rząd Katalonii, rada miasta Barcelony, ratusz w Barcelonie, port w Barcelonie, agencja inwestycyjnej Barcelona Global i inni partnerzy. Inicjatywa non-profit złożona jest z ponad 200 wiodących instytucji miejskich, których celem jest uczynienie Barcelony jednym z najlepszych miast na świecie pod względem szlifowania nowych talentów i działalności gospodarczej.

Prezes Generalitat de Catalunya, Pere Aragonés, wyjaśniła, że regaty o Puchar Ameryki w Barcelonie to doskonała wiadomość dla miasta i Katalonii: 

„To historyczne wydarzenie sportowe, które ma świetną projekcję na cały świat o międzynarodowym poziomie ekonomicznym i turystycznym”.  „Puchar Ameryki to nie tylko aktywność sportowa, oferuje znacznie gospodarzowi. Jest to wydarzenie, które będzie generować zwrot na wielu platformach na przestrzeni lat i pozostawi bardzo ważne dziedzictwo Katalonii. Jestem bardzo zadowolona, ​​ponieważ po raz pierwsze regaty o Puchar Ameryki, w ramach których odbędą się również specjalne regaty Women’s America’s Cup w Barcelonie.”

Burmistrz Barcelony Ada Colau również nie krył zachwytu z powodu wyboru Barcelony na miejsce 37. edycji America’s Cup, najstarszych regat żeglarskich:

„To wspaniała wiadomość dla Barcelony! Regaty powinny służyć światowej promocji miasta po pandemii. Będziemy chcieli wykorzystać żeglarskie tradycje Barcelony. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się nam pobudzić wschodzący sektor innowacji i technologii, związany z działalnością morską”.

(od lewej) Ada Colau, Mayor of Barcelona. Pere Aragonés, President of the Government of Catalonia. Grant Dalton / americascup.com

Damiá Calvet, prezes Portu w Barcelonie, który jest integralną częścią kandydatury Barcelony, powiedział:

„Udostępniliśmy Port Vell miastu i krajowi, aby móc świętować Puchar Ameryki, teraz otworzymy Barcelonę na świat, mając na uwadze innowacyjność i zrównoważony rozwój. Wykorzystamy w pełni infrastrukturę, którą już posiadamy, pobudzimy gospodarkę i zatrudnienie, a wreszcie pozostawimy trwałe dziedzictwo”.

(od lewej) Eduardo Torres, President of Tourisme de Barcelona. Angel Garcia, CEO, Barcelona & Partners. Grant Dalton. Roger Torrent, Minister of Business & Labour of the Government of Catalonia. Pere Aragonés, President of the Government of Catalonia. Ada Colau, Mayor of Barcelona. Jaume Collboni, First Deputy Mayor of Barcelona City Council. Daniel Puig, Consortium of Private Investors. Damiá Calvet, President of the Port of Barcelona. Aurora Cata, President, Barcelona Global. Matteo de Nora, Team Principal/ americascup.com

Po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu organizacji Barcelonie, premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern wyraziła rozczarowanie, że regaty nie powrócą do Auckland. „Czuję tak samo jak wielu Nowozelandczyków. Jestem rozczarowana niekorzystną dla nas decyzją” – powiedziała na konferencji w Wellington.

Nowa Zelandia cztery razy zdobyła Puchar Ameryki, a organizatorem regat była w Auckland trzykrotnie.

Dalsze szczegóły dotyczące regat o 37. Puchar Ameryki zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie. 

„Oczywiście wszystkie te wiadomości są ogłaszane w cieniu wojny w Ukrainie, której jesteśmy teraz świadkami, co wyraźnie pokazuje nam wszystko z innej perspektywy” – powiedział Grant Dalton.  

„Mamy szczerą nadzieję, że sytuacja szybko się poprawi i chcielibyśmy przesłać wyrazy naszego silnego wsparcia dla narodu Ukrainy w tym okresie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym gospodarzem w Barcelonie i ogłosimy dalsze szczegóły w odpowiednim czasie”.

Źródło: / americascup.com