Prezenty dla Żeglarza i Ludzi Morza, upominki w morskim stylu

Stylowe, dawne instrumenty nawigacyjne jako doskonały, pełen morskiej symboliki prezent nie tylko dla Żeglarzy i osób kochających morze, żagle, żaglowce.

Marynistyka jako dziedzina sztuki poświęcona morzu, wodzie, żaglowcom, żeglarzom, kulturze i tradycjom morskim. Dekoracje marynistyczne posiadają prawdziwą duszę, długą historię i tradycję, są dowodem dawnych romantycznych wypraw na pokładach Wielkich Żaglowców ale również współczesnej morskiej elegancji zwinnych jachtów, szybkich łodzi motorowych, potężnych statków i okrętów.

Dekoracje marynistyczne

swoją genezą sięgającą wieków wstecz, są symbolem stylu ponadczasowego, niezmiennego, opierającego się następujących po sobie modom i trendom. Dawni marynarze na pokładzie wielkich żaglowców płynąc w nieznane rzeźbili figurki w kawałku drewna czy sklejali proste modele podczas gdy kapitan i jego oficerowie w swoich kajutach malowali obrazy, pisali marynistyczne książki czy wiersze. Setki lat później niewiele rzeczy nadaje każdemu pomieszczeniu takiego stylu i klasy jak przedmioty marynistyczne, niezależnie czy jest to wnętrze urządzonego w stylu klasycystycznym domu czy nowoczesne biuro lub gabinet…

Mosiężny telegraf maszynowy, dawny hełm nurka. stylowy zegar słoneczny z kompasem

i wiele innych elementów marynistycznego wystroju wnętrz, morskich dekoracji, które nadają klasy i smaku przestrzeni w której się znajdują, stanowią niepowtarzalny prezent z “morskim duchem”, upominek dla osób zawodowo związanych z szeroko pojętą gospodarką i przemysłem morskim. Ale stylowe przedmioty marynistyczne to również nobilitujący prezent dla morskich pasjonatów, dla których komenda “Full Ahead” wydawana z mostków kapitańskich jest najlepszym wezwaniem do działania, mosiężny zegar inklinacyjny pozwala określić godzinę niezależnie od szerokości geograficznej w której się znajdujemy a może podziwiają olbrzymią odwagę i brawurę nurków, którzy na początku XX wieku prowadzili ekspansję morskich głębin w mosiężnych hełmach nurków typu Mark V.

Drewniane modele najsłynniejszych łodzi motorowych

są bez wątpienia nobilitującym i prestiżowym element marynistycznego wystroju nobliwych salonów w pięknych rezydencjach, modernistycznych apartamentów w szklanych wieżowcach, biur, kancelarii, pokoi i gabinetów osób potrafiących docenić setki godzin precyzyjnej pracy modelarzy, którzy je tworzą, opierając się na wiernych planach, zdjęciach i opisach. Stanowią symbol geniuszu twórców oryginalnych klasycznych łodzi motorowych, które na zawsze zapisały się w historii a były i są alegorią symbiozy doskonałych osiągów na wodzie i statecznego piękna i nautycznego stylu. Potężny, drewniany model łodzi motorowej na komodzie, regale lub biurku wskazuje na człowieka o nietuzinkowym guście i morskiej pasji. Niepowtarzalny prezent dla miłośników marynistycznego stylu i designu oraz klasycznych łodzi motorowych i związanego z nimi stylu życia. O jednej ze swoich łodzi Riva, modelu Ariston Carlo Riva mówił: “Był zaprojektowany z miłością czystą i silną jak rasowy ogier. Niezapomniany! To był mój Pan Morza”.

Modele słynnych jachtów i żaglowców z drewna

które są nie tylko synonimem naszych chłopięcych marzeń i dalekich podróżach w nieznane na pokładzie wielkich żaglowców ale również pokazują “dorosłą” fascynację i podziw dla Wielkich Odkrywców i znanych Kapitanów, którzy wieki temu wytyczali nowe szlaki morskie, toczyli wojny i bitwy morskie o ich utrzymanie, brali na siebie odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za swój statek i załogę. Drewniane modele jachtów i żaglowców nie tylko stanowią podstawowy element dekoracji marynistycznych i są nietuzinkowym, żeglarskim prezentem. Każdy z nich coś symbolizuje dla posiadacza. Przykładowo… model jachtu “Penduick”, który wymagał olbrzymich poświęceń i wielu lat walki od Erica Tabarly’ego, by konstruktor, a później szkutnik mogli urzeczywistnić jego wizję i marzenia, ale później uczynił go sławnym i zapisał na zawsze na kartach historii, gdy wygrywał kolejne regaty na całym świecie. Model szkunera „Bluenose”, wielokrotnego uczestnika regat żaglowych szkunerów rybackich na Atlantyku”, który uosabia piękno, realizm i współzawodnictwo podczas słynnych regat ale również drugą walkę, którą  Ludzi Morza toczyli na jego pokładzie przez cały sezon, o połów zapewniający „chleb” ich rodzinom. Czy może legendarny model jachtu regat America`s Cup, „Endeavour” z 1934r., synonim marynistycznego piękna i dostojeństwa jednostek żaglowych J-class oraz morskich bitew z pozostałymi jachtami tej królewskiej klasy: „Velsheda”, „Shamrock V” czy “Rainbow”. Każdy z drewnianych modeli żaglowców lub jachtów to upominek z prawdziwie morskim duchem i charakterem, niezwykły i niepowtarzalny żeglarski prezent.

Drewniane modele jachtów, modele sławnych żaglowców z drewna

Mosiężne lampy żeglarskie, stylowe lampy nawigacyjne, dawne naftowe lampy pokładowe

były przez wieki nieodzowną częścią morskiego ekwipunku, elementem nautycznego wyposażenia bez którego nie mogły się obyć jednostki pływające. Wskazywały upragnione wejście do portu, oświetlały pokład, maszty i reje czyniąc pracę marynarzy możliwą i bezpieczniejszą, wskazywały sterburtę i bakburtę, umożliwiały identyfikację jednostki, nieraz ratowały życie. Obecnie wykonana z mosiądzu replika dawnej lampy żeglarskiej jest pięknym morskim dodatkiem, elementem dekoracji marynistycznej. Stylowa lampa nawigacyjna często wręczana jako nietuzinkowy prezent nie tylko dla Żeglarzy ale wszystkich osób, które pragną stworzyć w swoim domu lub biurze marynistyczny kącik a może nadać nieco marynistycznej elegancji w swoim miejscu pracy. Nawet jeśli migające światło morskiej lampy naftowej nie jest współcześnie niezbędne w naszym życiu – widok mosiężnej lampy żeglarskiej pozwala nam przenieść się myślami na szlaki dawnych żaglowców, kliprów herbacianych czy stalowych windjammerów.

Mosiężna lampa żeglarska, dawna lampa nawigacyjna, naftowa lampa okrętowa

Dawne dzwony żeglarskie, mosiężne dzwony pokładowe

które od stuleci stanowią serce i duszę każdego statku, żaglowca. Dzwon okrętowy zawsze wisi w centralnym miejscu każdej jednostki pływającej, jego głęboki dźwięk wyznacza rytm życia na pokładzie, który toczy się wraz z upływającymi wachtami a o upływie tego czasu informują wybijane w dzwon “szklanki”. Dzwon okrętowy pełni funkcję alarmową sygnalizując wszelkie niebezpieczeństwa. Mosiężny dzwon pokładowy pełni również ważną rolę w trakcie ceremonii morskich i żeglarskich jak przyjmowanie ważnych gości, podnoszenie i opuszczanie bander oraz wiele innych mniej oficjalnych ceremonii. Ze względu na swoje piękno, niepowtarzalny dźwięk i znaczenie na pokładzie mosiężne dzwony są często przenoszone również do naszego codziennego życia na lądzie. Stanowią charakterystyczny element marynistycznych dekoracji. Są chętnie wręczane w prezencie dla Żeglarzy i osób zakochanych w żaglowcach, statkach, okrętach. Mosiężny dzwon żeglarski to upominek z prawdziwie “morską duszą” o pięknym, głębokim dźwięku przywołującym na myśl pokłady jachtów, żaglowców czy potężnych okrętów.

Mosiężny dzwon żeglarski z kotwicą, dzwon pokładowy z mosiądzu

Drewniane koło sterowe

faktycznie element urządzenia sterowego, który rozpoczyna się właśnie dzierżonym w rękach sternika kołem a kończy na zanurzonej w wodzie płetwie sterowej. To dzięki kołu sterowanemu i zamocowanemu do niego układowi sterociągów płetwa sterowa zmienia położenie a  jednostka obiera kurs zgodny z zamierzeniami dowódcy. Ale to również piękny element dekoracji marynistycznej, dumnie wyglądający na ścianie naszego salonu lub gabinetu. Drewniane koło sterowe jest równie często wręczane jako żeglarski prezent dla osób niekoniecznie związanych z żeglarstwem, jest wszakże synonimem trzymania steru władzy, dzierżenia w swoich rękach odpowiedzialności za statek, załogę i siebie. Koło sterowe z drewna w rękach dobrego “kapitana” pozwoli nam również w życiu wybrać właściwy kurs, uniknąć mielizn i burz i dotrzeć do portu przeznaczenia. Piękny upominek w morskim, żeglarskim stylu będący połączeniem mosiądzu i drewna.

Drewniane koło sterowe

Mosiężna luneta żeglarska, luneta kapitańska z mosiądzu na drewnianym statywie

przez wieki przyrząd nawigacyjny utożsamiamy z kapitanami. To najważniejsza osoba na pokładzie, często z mostku kapitańskiego lustrowała horyzont wypatrując nowych lądów, wrogich jednostek lub macierzystego portu. Współcześnie mosiężna luneta żeglarska w pudełku lub na drewnianym statywie to piękny prezent o olbrzymiej żeglarskiej i nautycznej symbolice. Symbol umiejętności przewidywania, sięgania “gdzie wzrok nie sięga”, patrzenia za horyzont. Żeglarska luneta z mosiądzu jako symbol zarezerwowanej od wieków dla prawdziwych “kapitanów” umiejętności dalekowzroczności i podejmowania właściwych decyzji. Piękny żeglarski upominek, mosiężna luneta jako marynistyczny symbol, morska alegoria.

Mosiężna luneta żeglarska na drewnianym statywie, luneta kapitańska z mosiądzu

Dawny sekstant żeglarski z mosiądzu

urządzenie nawigacyjne owiane nutką tajemniczości, umiejętność posługiwania się nim przez wieki była zarezerwowana dla Kapitanów i Nawigatorów. Może dlatego urósł on wraz z kompasem i różą wiatrów do rangi żeglarskiego symbolu nawigacji, morskiej alegorii dawnych rejsów oceanicznych po nieznanych wodach, kartografii Ery Wielkich Odkryć Geograficznych w dobie której zmywano białe plamy z mapy świata. Obecnie mosiężny sekstant w drewnianym pudełku jest często wybierany jako symboliczny prezent dla Żeglarzy, osób związanych z morską gospodarką i przemysłem, morski upominek, który pięknie prezentuje się na biurku lub komodzie. Mosiężny sekstant jako nieodzowny element marynistycznej dekoracji i morskiego, żeglarskiego wystroju wnętrz i pomieszczeń.

Mosiężny sekstant żeglarski w drewnianym, marynistycznym pudełku

Mosiężna busola żeglarska, kompas żeglarski z mosiądzu

marynistyczny symbol wybierania właściwego kierunku, obierania najlepszego kursu, “kompas moralny”. Kolejny przyrząd nawigacyjny zarezerwowany dla najlepszych kapitanów i nawigatorów, dzięki wynalezieniu którego żegluga po światowych morzach i ocenach stała się o wiele łatwiejsza a przede wszystkim świadoma. Umiejętność i możliwość wskazania kierunku północnego a także kierunku w jakim porusza się żaglowiec stała się kluczowa dla Ery Wielkich Odkryć Geograficznych, przemierzania oceanów i bezpiecznego powrotu do macierzystego portu, W dobie GPS i łączności satelitarnej mosiężny kompas lub busola jakby żywcem przeniesiona z pokładu XVIII wiecznego żaglowca stanowi niepowtarzalny żeglarski prezent, upominek z “morską duszą” i nautycznym przesłaniem a może niezwykłą i niecodzienną marynistyczną dekorację naszego biura lub salonu.

Mosiężny kompas żeglarski, dawna busola żeglarska z mosiądzu

O drewnianym kole sterowym jako symbolu dowodzenia, kierowania zespołem ludzkim, ale również ciążącej na kapitanach odpowiedzialności, o lunecie żeglarskiej która może być symbolem patrzenia w przyszłość, przewidywania „życiowych mielizn, raf i niebezpieczeństw” oraz dalekowzroczności, o dawnych żeglarskich kompasach i busolach które wskazują właściwy kierunek nie tylko na pokładzie ukochanej łodzi ale również w życiu, symbolizując „kompas moralny”, o stylowym, mosiężnym sekstancie, który jest symbolem wiedzy i władzy dawnych Kapitanów i Nawigatorów i wielu innych pięknych aspektach przedmiotów marynistycznych oraz ich olbrzymiej symbolice w nowym artykule w naszym sklepie:

Marynistyka

Marynistyka, dekoracje marynistyczne, żeglarskie prezenty, morskie upominki