Zbigniew Gutek Gutkowski jako pierwszy Polak w wokółziemskich regatach samotników Vendee Globe Challange

·

żaglowiec ikona

10 listopada Zbigniew Gutek Gutkowski wystartuje w okołoziemskich regatach samotników bez zawijania do portu określanych mianem „Żeglarskiego Mount Everest” – Vendee Globe Challange 2012-2013. Początkowo Gutek miał płynąć na jachcie, na którym pod nazwą Operon Racing zajął w maju ubiegłego roku drugie miejsce w regatach Velux 5 Oceans, ale ostatecznie będzie rywalizował na znacznie nowszej i szybszej jednostce „Energa”

Jak mówi sam zainteresowany: „- Moja poprzednia łódka, która zwodowana została w 1992 roku, w ciągu doby pokonywała 370 mil. Na nowym jachcie, który ma piąć lat, mogę przepłynąć 400 mil. Dzięki tej jednostce nie będą w tej rywalizacji statystą; mogę realnie nawet myśleć o zwycięstwie.”

 

Zbigniew Gutek Gutkowski na jachcie Energa jako pierwszy polski żeglarz w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe Challange 2012-2013

foto: Vendée Globe

 

Zmiana jachtu regatowego na dużo nowocześniejszy a przy tym o wiele droższy możliwa była dzięki nawiązaniu współpracy Zbigniewa Gutkowskiego z Grupą ENERGA oraz inauguracją programu Energa Sailing. Jego celem jest promowanie żeglarstwa jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji.

 

Zbigniew Gutkowski na nowym jachcie „ENERGA” w regatach Vendée Globe Challange 2012/13

 

Regaty samotników Vendee Globe rozgrywane są od 1989 roku co cztery lata. To już siódma edycja tej imprezy, w której na liście triumfatorów są tylko francuscy żeglarze. W 2009 roku najlepszy okazał się Michel Desjoyeaux, który przy okazji ustanowił rekord trasy – dystans prawie 30 tysięcy mil morskich pokonał w 84 dni, trzy godziny, dziewięć minut i osiem sekund.

 

 

 

 

 

 

Żródło: PAP, Polish Ocean Racing, Vendée Globe