Legendarne jachty regat The Ocean Race po raz pierwszy w Polsce

·

żaglowiec ikona

Po raz pierwszy w historii regat The Ocean Race, polskie miasto – Gdynia gościć będzie aż 4 załogi biorące udział w The Ocean Race Europe Prologue. Obok litewskiego jachtu Ambersail 2, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii, zobaczymy polską załogę Sailing Poland pod dowództwem Bouwe Bekkinga.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Poprzedzi ją prolog na trasie Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm rozpoczynający się 7 maja. Trzy dni później rywalizacja przeniesie się na wody Zatoki Gdańskiej. W godzinach popołudniowych 10 maja załogi zakończą morski etap z Kłajpedy do Gdyni, na 11 maja zaplanowano 2 wyścigi przybrzeżne, a 12 maja o godzinie 12:00 nastąpi start kolejnego morskiego etapu do Sztokholmu. 

Jachty uczestniczące w regatach zacumowane będą w Marina Yacht Park w Gdyni. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy. Zmagania, szczególnie wyścigi przybrzeżne będzie można obserwować m. in. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, z trójmiejskich plaż, a także z pokładów prywatnych jachtów.

Jestem dumny z faktu, że Gdynia będzie jednym z miast prologu wyścigu The Ocean Race Europe, a na starcie stanie m.in. jacht Sailing Poland z fantastyczną załogą. Bardzo się cieszę, że wśród członków załogi są utalentowani młodzi żeglarze z kadry narodowej juniorów, którzy zbierać będą doświadczenie pod okiem doświadczonych żeglarzy, uczestników i triumfatorów wielu najtrudniejszych regat na świecie. W naszych działaniach upowszechniających żeglarstwo zwracamy zawsze uwagę na to, żeby zawodnicy szukali w tym pięknym sporcie różnych dróg i wielu możliwości. Żeglowanie na oceanicznym jachcie regatowym jest właśnie jedną z takich propozycji. W Gdyni zobaczymy cztery jachty klasy VO65, które rywalizować będą w wyścigach blisko brzegu. Dla polskiego żeglarstwa jest to na pewno ważne wydarzenie i życzyłbym sobie, aby był to pierwszy krok ku przyszłemu startowi polskiego teamu w okołoziemskich regatach The Ocean Race – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, organizator prologu The Ocean Race Europe w Gdyni.Sternikiem (skipperem) polskiej załogi Sailing Poland został Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium. Nawigatorem Sailing Poland został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, a funkcję kapitana (boat captain) pełnić będzie Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race.

Bouwe Bekking, który pełni również funkcję dyrektora sportowego projektu, przedstawił pełny skład polskiej części załogi Sailing Poland na etap Kłajpeda – Gdynia. Do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli: Maja Micińska, Alan Alkhatab, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, Stanisław Bajerski i Tymon Sadowski.

Na pokładzie Sailing Poland mamy zarówno znakomitych żeglarzy oceanicznych, jak i bardzo młodych zawodników polskiej kadry narodowej. Dla nich to ogromne wyzwanie, ale ja już wiem, że są bardzo utalentowani. Kibicujcie im i wspierajcie, nie tylko podczas wyścigów w Gdyni, ale całej naszej kampanii The Ocean Race Europe – powiedział Bouwe Bekking.Szczegółowy harmonogram The Ocean Race Prologue Gdynia – 10-12 maja 2021:

10 maja:

Zakończenie etapu morskiego Kłajpeda – Gdynia

Zacumowanie jachtów w Marina Yacht Park

11 maja:

Dwa wyścigi przybrzeżne w formule In-Port Race

09:00 – skippers briefing (wyłącznie dla zawodników)
09:45 – wypłynięcie jachtów z Marina Yacht Park
11.00 – start 1. wyścigu
14.30 – start 2. wyścigu

12 maja:

12:00 – start morskiego etapu Gdynia – SztokholmZałogi uczestniczące w The Ocean Race Prologue Gdynia:

  • Ambersail 2, Litwa
  • Team Childhood 1, Holandia
  • Ocean Racing Team, Austria
  • Sailing Poland, PolskaPełen harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:

9 maja 2021 – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia

12 maja 2021 – Etap 2: Gdynia => Sztokholm

16 maja 2021 – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji

29 maja 2021 – Etap 4: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – Etap 5: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – Etap 6: Alicante => Genua

The Ocean Race Europe Prologue

(rel) sailingpoland.eu