W kompasie igła zardzewiała…

żaglowiec ikona

Czy wynalezienie kompasu magnetycznego miało wpływ na epokę Wielkich Odkryć Geograficznych? Dalekie podróże morskie i oceaniczne odbywano na długo przed Kolumbem, Marco Polo czy Vasco da Gammą bez użycia mosiężnego kompasu żeglarskiego, w czym więc ułatwił on żeglugę i nawigację?

Dlaczego możemy wyznaczyć kilka kierunków północnych przy użyciu busoli żeglarskiej i wszystkie będą prawidłowe? Jaka jest różnica pomiędzy północą kompasową wyznaczaną przez kompas a północą magnesową i północą geograficzną?

Wynalezienie kompasu żeglarskiego sprawiło, że podróże morskie i oceaniczne stały się bardziej świadome, przewidywalne a przede wszystkim bezpieczne niezależnie od warunków atmosferycznych i widoczności słońca czy gwiazd. Róża kompasowa sprawiła, że można było na bieżąco śledzić kierunek wiatru, wychylenia steru i określać na mapie nasz kierunek przemieszczania.

Dzięki roli jaką kompas żeglarski odegrał w historii Wielkich Odkryć Geograficznych, czasach początków żeglugi handlowej, wielkich bitew morskich, odkrywania nowych szlaków i zacieraniu białych plam na mapie świata przez sławnych Kapitanów mosiężny kompas żeglarski jest we współczesnych czasach, gdy na oceanach rządzi GPS i łączność satelitarna, wciąż postrzegany jako elementarny symbol żeglarski, alegoria wiedzy i umiejętności dawnych Kapitanów a stylowa mosiężna busola żeglarska jest traktowana jako doskonały żeglarski prezent, podstawowy element morskiego wystroju wnętrz, niezastąpiona dekoracja marynistyczna naszego biura lub salonu czy upominek z Morskim Duchem i historią.

Jak kompas i busola żeglarska przyczyniły się do rozwoju kartografii? Dlaczego kompas jest niezbędnym wyposażeniem każdego współczesnego jachtu i żaglowca? Odpowiedź na te pytanie w nowym artykule w naszym Sklepie: