Royal Caribbean sprzedał swoją luksusową linię wycieczkową Azamara.

·

żaglowiec ikona
azamara club cruises

Royal Caribbean Group poinformowała o sprzedaży luksusową linii wycieczkowej Azamara Cruises za 201 milionów dolarów w gotówce firmie private equity Sycamore Partners, co pozwoli firmie skupić się na podstawowych gałęziach swojej działalności, rok od momentu wybuchu pandemii Covid-19, która spustoszyła rynek rejsów wycieczkowych.

Sycamore Partners przejął flotę trzech statków Azamary i związaną z marką własność intelektualną, poinformował we wtorek Royal Caribbean.

Azamara Club Cruises powstała w 2007 roku, jest linią uzupełniającą ofertę należącą do Celebrity Cruises i Royal Caribbean Cruises Ltd. Oferuje rejsy o wysokim standardzie obsługi na niecodziennych trasach w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Linia oferuje Klientom bardzo spersonalizowaną obsługę i doskonałą kuchnię. Rejsy z Azamara Club Cruises oznacza dłuższy pobyt na pokładzie i dłuższe niż jeden dzień postoje w portach do których zawija statek. Taka formuła rejsów pozwala na dokładne zwiedzanie miast portowych, ich okolic, spokojne delektowanie się i poznanie kultury, sztuki, historii odwiedzanych destynacji.

Statki Azamara Journey, Azamara Quest oraz Azamara Pursuit są idealne dla 690 gości na pokładzie – wystarczająco małe, aby wpłynąć do trudno dostępnych portów, jednocześnie zapewniając spokojną i relaksującą atmosferę na pokładzie.





Royal Carribean Group będzie dążyć do rozwoju swoich głównych marek: Royal Caribbean International, Celebrity Cruises i Silversea oraz marek TUI Cruises i Hapag-Lloyd Cruises, którymi zarządza w ramach umów joint venture. 

Zmiana właściciela skutkuje również niepieniężnym odpisem aktualizującym w wysokości 170 mln USD. Według Royal Caribbean, sprzedaż Azamary nie wpłynie znacząco na wyniki finansowe firmy wycieczkowej.

W związku z pandemią Covid-19 i ogólnoświatowym lock-downem linii wycieczkowych oraz zakazem rejsów był to wyjątkowo ciężki rok dla Royal Caribbean Group. W grudniu linie ogłosiły, że sprzedały swoje statki wycieczkowe Empress of the Seas i Majesty of the Seas. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej firma wycieczkowa poinformowała, że ​​w trzecim kwartale 2020 straciła 1,3 miliarda dolarów. Obecnie rezerwacje na pierwszą połowę 2022 roku mieszczą się w historycznych przedziałach i coraz więcej turystów deklaruje tęsknotę za rejsami wycieczkowymi. Operator odnotował jednak stratę netto w wysokości 1,37 miliarda dolarów za kwartał zakończonym 31 grudnia, zwiększając roczną stratę do 5,8 miliarda dolarów.



W czerwcu 2021 odbędą się pierwsze – po ponad rocznym zawieszeniu – rejsy po Karaibach. Statek Advanture of the Seas zostanie przeniesiony z Barcelony do Nassau na Bahamach i stamtąd będzie pływać w tygodniowe rejsy.

Ponadto na dzień dzisiejszy obowiązuje globalne zawieszenie rejsów – do 31.05.2021. Zawieszenie nie dotyczy rejsów:

– Quantum of the Seas w Singapurze

– Spectrum of the Seas i Voyager of the Seas w Chinach

– Odyssey of the Seas w Izraelu.

Przywrócenie rejsów planowane jest na 01.06.2021.