79 rocznica śmierci admirała Kazimierza Porębskiego

·

żaglowiec ikona

20 stycznia minęło 79 lat od śmierci wiceadmirała Kazimierza Porębskiego – inicjatora powołania do życia Stowarzyszenia Bandera Polska, będącego protoplastą kolejno Ligi Żeglugi Polskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, i w końcu w 1930 roku Ligi Morskiej i Kolonialnej. Inicjator powołania do życia floty Marynarki Handlowej, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, dowódca Marynarki Wojennej w latach 1919-1925.

Admirał Porębski wspierał budowę portu w Gdyni oraz zainicjował utworzenie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i lotnictwa morskiego w Tczewie, był współzałożycielem Yacht Klubu Polskiego. Niewielu jest chyba Ludzi bardziej zasłużonych dla rozwoju floty handlowej i wojennej w II RP niz admirał Kazimierz Porębski. W 79 rocznicę śmierci admirała:

 

Kazimierz Porębski

 

Wiceadmirał Kazimierz Porębski – twórca floty handlowej i wojennej w II RP, inicjator powołania do życia Stowarzyszenia Bandera Polska będącego protoplastą Ligi Morskiej.  Był dowódcą Marynarki Wojennej w latach 1919-1925. 20 stycznia mineła 79 rocznica jego śmierci.