„Wonder of the Seas” Royal Caribbean – pierwszy rejs największego wycieczkowca świata klasy Oasis

·

żaglowiec ikona

Najnowszy i największy statek wycieczkowy Royal Caribbean „Wonder of the Seas” to ponad 360 m długości, 18 pokładów, 8 dzielnic tematycznych, pierwszy w historii park na morzu z 20.000 roślin, blisko 7000 pasażerów na pokładzie, dzielnica Royal Suite Class tylko dla gości apartamentów, 9 bezpłatnych i 12 specjalistycznych lokali gastronomicznych oraz 12 barów na pokładzie, 24 windy dla gości, The Entertainment Place, the Royal Promenade, the Boardwalk, Youth Zone i setki innych atrakcji.

RCCL „Wonder of the Seas”

„Wonder of the Seas” Royal Caribbean ma 362 m długości i 64 m szerokości. Jego zanurzenie wynosi 30 stóp i tonaż brutto aż 236 857 ton. Wyposażony jest w 18 pokładów na których pomieści 2300 członków załogi i 6988 gości w 2867 kabinach. Statek napędzany jest
4 sterami strumieniowymi, z których każdy ma moc 7500 KM i osiągnie prędkość przelotową 22 węzłów. Największy wycieczkowiec świata został zwodowany 5 września 2020 r. w stoczni Chantiers de l’Atlantique w St. Nazaire we Francji.

Od czasu debiutu pierwszego wycieczkowca największej klasy Royal Caribbean Oasis – „Oasis of the Seas” w 2008 roku, stan Floryda w USA był portem macierzystym dla każdego kolejnego statku tej królewskiej klasy. Statki klasy Oasis mają ograniczone możliwości co do portów macierzystych ze względu na swoje rozmiary. Pierwotnie portem macierzystym linii był Port Everglades, gdy zadebiutowała Oasis of the Seas, teraz kolosy regularnie pływają z Port Miami, Port Everglades i Port Canaveral, a także z Cape Liberty w Bayonne w stanie New Jersey od 2020 roku. W przypadku najnowszego statku Słoneczny Stan miał przegrać wyścig po spragnionych wrażeń turystów z Chinami, ale na skutek dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z ogólnoświatową pandemią Covid-19, linia Royal Caribbean ogłosiła w ostatnich dniach, że w swój pierwszy rejs „Wonder of the Seas” wypłynie 4 marca 2022 r. z Fort Lauderdale i kolejne dwa miesiące spędzi w rejsach po Karaibach. W maju 2022 „Wonder of the Seas” przeniesie się do Europy (zastępując Allure of the Seas), gdzie zaoferuje 7-dniowe rejsy po zachodniej części Morza Śródziemnego z Barcelony i Rzymu (rejsy do Palma de Mallorca w Hiszpanii oraz Capri we Włoszech). Dopiero po sezonie letnim 2022 wycieczkowiec uda się do Chin.

RCCL Wonder of the Seas

„Wonder of the Seas” jest nie tylko największym ale również najnowocześniejszym statkiem wycieczkowym królewskiej klasy Royal Caribbean Oasis. Na jego 18 pokładach goście mogą spodziewać się wielu niespotykanych na innych statkach atrakcji, m.in.:

  • Central Park będzie pierwszym prawdziwy park na morzu, w którym znajdzie się ponad 20 000 roślin, a także ekskluzywne restauracje i butiki a wieczorami występy i atrakcje na świeżym powietrzu. Nowy bar o nazwie The Vue, który będzie oferować panoramiczne widoki z pokładu basenowego i wielopiętrowy bar The Lime & Coconut
Central Park – Wonder of the Seas
The Vue – Wonder of the Seas
  • Boardwalk dziedziniec spacerowy na świeżym powietrzu na końcu statku z wieloma niepowtarzalnymi atrakcjami, jak klasyczna ręcznie rzeźbiona karuzela, dwie bliźniacze ściany wspinaczkowe, boiska do koszykówki i siatkówki oraz pole do minigolfa a także AquaTheater na rufie statku
Aquatheatre – Wonder of the Seas
  • Pool & Sports Zone z symulatorami surfingu FlowRider, basenami i jacuzzi oraz kolejką tyrolską na wysokości 10 pokładu oraz dziesięciopiętrowa zjeżdżalnią Ultimate Abyss, trzy zjeżdżalnie wodne The Perfect Storm, park wodny dla dzieci o nazwie Splashaway Bay oraz mnóstwo wyjątkowych przestrzeni wypoczynkowych.
PoolDeck – Wonder of the Seas
  • The Entertainment Place to miejsce gdzie odbywać się będą wyjątkowe nocne pokazy, przedstawienia, rewie i oryginalne produkcje w the Royal Theatre. Tutaj mieszczą się również lodowiska i Spotlight Karaoke, które umożliwi pasażerom udział w występach przed publicznością na żywo
  • W samym sercu statku znajduje się Promenada Królewska (the Royal Promenade) czyli olbrzymia przestrzeń handlowa pełna sklepów, drogich butików, restauracji, barów i miejsc rozrywkowych
  • Vitality Spa & Fitness Center posiadała dedykowane, nowatorskie centrum spa i fitness, oferujące zajęcia z dynamicznych ćwiczeń na pełnowymiarowej siłowni i komplet zabiegów spa & wellness. Znajdzie się tam również Vitality Café, w której będą serwowane koktajle i zdrowe kanapki
  • The Youth Zone to Strefa Młodzieży czyli dzielnica dla najmłodszych pasażerów poświęcona eksploracji i przygodzie. W sąsiedztwie znajdzie się program młodzieżowy Adventure Ocean – klub młodzieżowy na statkach Royal Caribbean dla gości w wieku od 3 do 17 lat oraz żłobek dla niemowląt i małych dzieci zapewniający zajęcia edukacyjne, gry i wspólne spędzanie czasu. Na górym pokładzie znajdzie się również nowy Wonder Playscape, plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu ze zjeżdżalniami, ściankami wspinaczkowymi, grami, zagadkami i interaktywnym muralem aktywowanym dotykiem
The Wonder Playscape
  • The Suite Neighbourhood będzie ósmą, ekskluzywną dzielnicą statku, która będzie obsługiwać tylko gości apartamentów. Znajdzie się tutaj prywatny taras słoneczny Suite Sun Deck z małym basenem, barem i leżakami, prywatny salon Suite Lounge i restauracja Coastal Kitchen z posiłkami klasy światowej. Ponadto w The Suite Neighborhood udostępnione zostaną po raz pierwszy w historii Ultimate Family Suite – nowe, innowacyjne kabiny apartamenty dla rodzin Royal Carribean.
Wonder of the Seas – Suite Neighborhood

Na pokładzie statku „Wonder of the Seas” znajdzie się 9 bezpłatnych i 12 specjalistycznych lokali gastronomicznych oraz szeroka gama barów, coctailbarów i salonów – w sumie 12 barów na wszystkich pokładach.

Inne udogodnienia na pokładzie „Wonder of the Seas” to centrum konferencyjne, centrum medyczne i apteka a także ekran filmowy na świeżym powietrzu, Casino Royal i sala muzyczna.

Statek pojawia się 4 lata po debiucie „Symphony of the Seas”, obecnego rekordzisty wśród największych na świecie statków wycieczkowych. Każdy kolejny wycieczkowiec Royal Caribbean, poczynając od „Oasis of the Seas” w 2008 roku, przez „Allure of the Seas” z 2009 roku, po „Harmony of the Seas” z 2016 roku, a następnie „Symphony of the Seas”, był coraz cięższy pod względem tonażu brutto, dzięki czemu był w stanie otrzymać przydomek największego statku wycieczkowego na świecie.

Allure of the Seas (2010), Symphony of the Seas (2018), Wonder of the Seas (2022), Harmony of the Seas (2016), Oasis of the Seas (2009) © loyaltoroyal

Podczas rozpoczynających się 4 marca 2022 r. rejsów z Florydy statek będzie przez 2 miesiące pływał w 7-dniowe rejsy naprzemiennie trasami wschodnich i zachodnich Karaibów, z przystankami m.in. w portach: Cozumel w Meksyku; Philipsburg, St. Maarten; i San Juan w Portoryko oraz wizytami na prywatnej, należącej do Royal Caribbean wyspie Bahamów Perfect Day w CocoCay.

Od maja 2022 statek przeniesie się do Europy (zamieniając się miejscami z Allure of the Seas), gdzie będzie wypływał w 7-dniowe rejsy z Barcelony i Rzymu po zachodniej części Morza Śródziemnego.

Gdy po sezonie letnim 2022 w Europie „Wonder of the Seas” przeniesie się do Chin, Royal Caribbean planuje wypłynąć w rejsy z Szanghaju i Hongkongu.

„Wonder of the Seas” utrzyma tytuł największego na świecie statku wycieczkowego do czasu, gdy 6 statek klasy Oasis, również budowany we francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique, zostanie zwodowany w 2024 roku.