Mosiężna luneta żeglarska, marynistyczny symbol „sięgania gdzie wzrok nie sięga”, dalekowzroczności, zarezerwowanej dla najlepszych Kapitanów umiejętności przewidywania, myślenia 3 kroki naprzód, omijania burz, sztormów, raf i niebezpieczeństw oraz bezpiecznego dotarcia do portu przeznaczenia lub powrotu do macierzystego portu.
Luneta żeglarska była jednym z podstawowych przyrządów kapitana każdego dawnego żaglowca – dzięki niej byli w stanie szybciej dostrzec banderę zbliżającego się statku, lub ile dział niesie na swoim pokładzie. Dzięki powiększeniu optycznemu nieporównywalnie szybciej niż „gołym okiem” kapitanowie prowadząc swoje żaglowce widzieli również niebezpieczeństwa czające się w wodzie i pod wodą jak rafy, wystające z morza skały, czy zbliżanie się do brzegu.
Luneta żeglarska była jednak również czymś więcej niż optycznym przyrządem żeglarskim – stanowiła swego rodzaju insygnium władzy kapitańskiej, każdy z kapitanów posiadał swoją lunetę. Współcześnie stylowa mosiężna luneta żeglarska w drewnianym pudełku lub na drewnianym statywie to również morska alegoria, żeglarski symbol dalekowzroczności, patrzenia w przyszłość, sięgania gdzie wzrok nie sięga, dostrzegania również życiowych niebezpieczeństw i właściwego reagowania na nie, wybierania właściwej drogi, odpowiedzialności za siebie i załogę.
Więcej na temat lunet w nowym artykule w naszym sklepie: