Mosiężna busola kapitańska od Prezydenta RP dla kapitana STS „Generał Zaruski”

żaglowiec ikona

Podczas wczorajszych gdańskich uroczystości podniesienia bandery na STS „Generał Zaruski”, kapitan legendarnego żaglowca Jerzy Jaszczuk wraz z życzeniami stopy wody pod kilem otrzymał z rąk Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego mosiężną busolę kapitańską w drewnianej skrzynce, kupioną kilka dni wcześniej przez Kancelarię Prezydenta RP w naszym sklepie Marynistyka.org.

Wczorajsze uroczystości były zwieńczeniem trwającej od 2008 roku odbudowy żaglowca „Generał Zaruski”. Projekt rekonstrukcji historycznego jachtu szkoleniowego „Gdańsk ratuje żaglowiec” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP, zaangażowały się w niego Władze Gdańska i Województwa Pomorskiego, spotkał się z ogromnym uznaniem mieszkańców nie tylko Trójmiasta,

Wczorajsze uroczystość rozpoczęły się w Stoczni Remontowej, gdzie Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał banderę nowemu kapitanowi STS „Generał Zaruski” – Jerzemu Jaszczukowi, następnie sławny żaglowiec zacumował przy Targu Rybnym, witany przez tłumy Gdańszczan, dla których była to pierwsza okazja by zobaczyć odbudowany żaglowiec. Flagę Gdańska, z rąk Prezydenta miasta, przejął armator STS „Generał Zaruski” – Leszek Paszkowski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, a podniesienia bandery na maszt żaglowca, dokonał kapitan Jerzy Jaszczuk. Długo oczekiwany powrót żaglowca „Generał Zaruski” na morskie wody w służbę idei żeglarskiej i morskiej edukacji młodzieży stał się faktem.

Gdańsk jest pierwszym miastem Rzeczypospolitej, które posiada swój żaglowiec flagowy. Marzeniem pomysłodawców renowacji „Generała Zaruskiego” jest rejs do portu Chersoń nad Morzem Czarnym, w którym swe życie zakończył generał Mariusz Zaruski.

Kapitan „Zaruskiego” otrzymał od Prezydenta RP mosiężną busolę z życzeniami stopy wody pod kilem

Zdjęcia: fotoinlove.pl

Mosiężna busola żeglarska od Prezydenta RP dla Kapitana STS "Generał Zaruski"