Król Wiedzy Żeglarskiej 2021 – II edycja konkursu

·

żaglowiec ikona

Drodzy Wodniacy,

Siedzicie w domu na kwarantannie czy izolacji? Czekacie na kolejny sezon z nadzieją, że sytuacja szybko się zmieni? Jesteście wytrąceni z corocznego trybu przygotowań do sezonu?

Centrum Turystyki Wodnej PTTK ma dla was lekarstwo, nie na koronawirusa, lecz na bezczynne siedzenie w domu i wszystkie negatywne tego konsekwencje. Proponuje Wam, wspólnie z Komisją Turystyki Żeglarskiej PTTK, żeglarską podróż w czasie poprzez udział w cyklicznym Konkursie Wiedzy Żeglarskiej. Zmierzcie się w Internecie o tytuł

Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2021!

Konkurs-zabawa wyłoni wyjątkowego zwycięzcę kilkutygodniowego konkursu, bo zdobycie tytułu nie będzie łatwe, wymagać będzie wszechstronnej wiedzy żeglarskiej i zaangażowania, a także wertowania wielu źródeł w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania. Jedno wszelako możemy Państwu obiecać już dzisiaj- nasz król będzie miał możliwość założenia na głowę korony! To będzie korona świadcząca o pokonaniu nudy, potwierdzająca zdobytej rozleglej wiedzy, ale także wytrwałości, ponieważ konkurs będzie miał aż 10 rund.

Co tydzień na stronie CTW PTTK www.polskieszlakiwodne.pl będziemy zamieszczać zestaw pytań na temat żeglarstwa. Aby wziąć udział w naszej zabawie nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba również dokonywać żadnej rejestracji. Wystarczy odpowiedzi na pytania wysłać na adres e-mailowy konkurs.ctw@gmail.com.

Nie będą to pytania łatwe, typu audiotele, ale wymagać będą pewnej wiedzy ogólnej z dziedziny żeglarstwa; zarówno z historii jak też współczesności. Pytania zostały merytorycznie zweryfikowane przez doświadczonych wodniaków z CTW i KTŻ PTTK. Oczywiście rozumiemy, że nikt z nas nie jest Omnibusem i wszystkiego na pewno nie wie, jednak obiecujemy Państwu, że odpowiedzi na pytania z pewnością będą wymagać sięgania do źródeł. Pytania są zróżnicowane; niektóre będą dla większości z Państwa łatwe, ale znajdą Państwo także trudne zagadnienia, wymagające wiedzy szczegółowej, w poszukiwaniu której trzeba będzie przetrząsać zasoby sieci. Nie będą to proste hasła z Wikipedii, trzeba będzie sięgnąć głębiej, być może nie tylko do Internetu, ale także do starych roczników magazynów żeglarskich, książek żeglarskich, być może nawet podręczników z tej dziedziny. Wiele z pytań będzie bardzo podchwytliwych!

Naszym konkursem-zabawą chcemy pokazać, że nawet czas spędzony w domu w nieco przymusowej sytuacji nie musi być czasem straconym. Gwarantujemy także, że nabyta wiedza zaskoczy wielu z Państwa, być może skłoni do refleksji i pozwoli na poszerzenie zainteresowań.

Zapewniamy, że nasz konkurs będzie doskonałą okazją do odświeżenia wiedzy, przypomnienia sobie faktów z przeszłości, a także zdobycia nagród rzeczowych. Przewidujemy nagrody specjalne, dla najmłodszych i najstarszych uczestników, dla klubów, z których wywodzić się będzie najwięcej uczestników, być może podpowiedzą nam Państwo jeszcze inne kategorie.

Co tydzień uczestnicy będą odpowiadali na pytania zamieszczone na stronie www.polskieszlakiwodne.pl, a równolegle z pytaniami publikowane będą wyniki losowania nagród poprzedniej sesji pytań. Komisja konkursowa zweryfikuje napływające odpowiedzi i stworzy swego rodzaju ranking. Dla najaktywniejszych uczestników przewidzieliśmy nagrody specjalne! A na koniec wśród wszystkich uczestników przeprowadzimy losowanie dodatkowych atrakcyjnych nagród.

Spodziewamy się szerokiego udziału w naszej zabawie znudzonych nieco obecną sytuacją wodniaków, stąd też proponujemy, że nagrody w każdym cyklu będą rozlosowane i wysłane pocztą. Nagrodami w naszym konkursie o tytuł Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2021 będą publikacje książkowe o tematyce żeglarskiej i turystycznej, dyplomy. Fantastyczne nagrody ufundowała firma Marynistyka.org, która dla zwycięzcy konkursu przekazała Mosiężną busolę kapitańską w drewnianej skrzynce

Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy edukacyjnej, naprawdę warto!

Organizator konkursu:

Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Partnerzy konkursu:

  • Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK
  • Marynistyka.org – internetowy sklep z żeglarskimi pamiątkami
  • Żeglarski.info – żeglarski serwis internetowy
  • JachtFilm Festiwal– festiwal Filmów Żeglarskich
  • Morka.pl – firma czarterowa, szkołą żeglarstwa, wydawnictwo
  • Technodrewno – firma z branży drzewnej, ale prowadzona przez żeglarza
  • www.wodnapolska.pl portal dla żeglarzy
  • Mazurska Szkoła Żeglarstwa stowarzyszenie – organizator wypoczynku letniego i szkoleń żeglarskich