75 lat Akademii Morskiej w Szczecinie

·

żaglowiec ikona

Akademia Morska w Szczecinie, wraz z całą społecznością akademicką i morską regionu, świętuje 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim. Od najbliższego roku akademickiego Szczecińska Akademia Morska przekształca się w Politechniką Morską. 

W programie obchodów znalazły się m.in. apel pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, uroczysta gala rocznicowa w Teatrze Współczesnym, musztra paradna kompanii honorowej wraz z orkiestrą wojskową, spotkania z zaproszonymi gośćmi.

W poniedziałek 30 maja zostanie wręczony pierwszy w historii AM tytułu Doctora Honoris Causa – prof. Aleksandrowi Walczakowi. Tytuł w imieniu laureata odbierze w Sali Senatu żona profesora.

Wieczorem, na Cmentarzu Centralnym rozpocznie się Apel Pamięci. Pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbędzie się uroczystość z udziałem orkiestry wojskowej, kompanii honorowej, zaproszonych gości.

Uroczystości we wtorek 31 maja zainauguruje o godź. 8:00 postawienie na maszt bandery przed budynkiem przy Wałach Chrobrego.

O godz. 10:40 z budynku Akademii Morskiej w kierunku Teatru Współczesnego wyruszy musztra paradna – z udziałem orkiestry wojskowej i kompanii honorowej AM – to widowiskowy fragment uroczystości na Wałach Chrobrego, na który serdecznie zapraszamy gości i naszych przyjaciół – mówi Weronika Gocłowska, rzecznik AM. 

1 czerwca odbędzie się spotkanie absolwentów szkół morskich przy kamieniu upamiętniającym PSM w Szczecinie – przed budynkiem przy Wałach Chrobrego 1.

Warto odwiedzić również dwie wystawy – 31 maja na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać niepublikowane wcześniej fotografie z historii szczecińskich szkół morskich (od 1 czerwca wystawa będzie dostępna w holu głównym budynku Akademii Morskiej). Od 1 czerwca zaś w Bibliotece Głównej AMS – Pobożnego 11, 5 piętro – będzie otwarta wystawa dokumentująca dorobek Doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.

Historia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim zaczęła się w 1947 roku, kiedy do Szczecina przeniesiono Wydział Nawigacyjny z Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Przez kolejne lata szczecińska PSM ulegała licznym przekształceniom, zmieniała nazwy oraz uzyskała nową lokalizację przy Wałach Chrobrego (1962). Absolwenci szczecińskich szkół morskich z powodzeniem znajdowali zatrudnienie na trawlerach w przedsiębiorstwach połowowych i na statkach floty handlowej. Szczególnie rybołówstwo dalekomorskie przeżywało niesamowicie dynamiczny rozkwit, a szczecińscy absolwenci obecni byli na najodleglejszych łowiskach świata, odkrywali niepoznane do tej pory akweny połowowe, stając się niekwestionowanymi specjalistami w swoim fachu.

W toku kolejnych przekształceń organizacyjnych utworzono w 1968 r. Wyższą Szkołę Morską z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. WSM miała już pełny status szkoły wyższej, oferując absolwentom, oprócz fachowej wiedzy i cennych umiejętności, dylom ukończenia studiów wyższych. Gruntowne wykształcenie techniczne, znakomite przygotowanie pod kątem praktyki, stały u podstaw międzynarodowej renomy absolwentów szczecińskiej WSM.

W 1998 roku Uczelnia pozyskała nowoczesny statek szkolno-badawczy m/s Nawigator XXI, na którym odbywają praktyki studenci kierunków „pływających”.

W 2002 roku w Wyższej Szkole Morskiej został powołany Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. W związku z rozszerzeniem oferty edukacyjnej, rozbudową infrastruktury i powiększeniem kadry akademickiej, Wyższa Szkoła Morska uzyskała w roku 2004 podwyższenie statusu uczelni i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Szczecinie.  

W ramach Akademii powstały dwa koleje wydziały: Informatyki i Telekomunikacji oraz Mechatroniki i Elektrotechniki, wyznaczając obecny trend w rozwoju tej uczelni, która zdecydowanie zwróciła się w kierunku najnowocześniejszych technologii.  

Nowy rozdział

W ciągu 75 lat szczecińskie uczelnie morskie przechodziły liczne, często burzliwe, zmiany organizacyjno-formalne, kadrowe i zmiany lokalizacji obiektów dydaktycznych. Zachowana została jednak ciągłość tradycji edukacji wysoko wyspecjalizowanej kadry oficerskiej. Mury szczecińskich uczelni morskich opuściło tysiące absolwentów, którzy następnie pracowali i pracują w kraju i za granicą w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, ciesząc się reputacją znakomitych profesjonalistów. 1 września 2022 roku dokona się kolejny awans w rozwoju morskiego szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim – Akademia ulegnie przekształceniu w Politechnikę Morską – uczelnię o wyraźnie technicznym charakterze działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej.

źródło: am.szczecin.pl