10 lat akcji „Ratujmy Dezety” oczami inicjatora regat Marka Słodownika

·

żaglowiec ikona

Mam niewątpliwy zaszczyt i przyjemność poinformować o nawiązaniu przez firmę Marynistyka Group a co za tym idzie przez portale „Marynistyka” stałej współpracy ze znanym i cenionym dziennikarzem żeglarskim, autorem setek zdjęć ze świata regat i żagli, korespondentem prasy żeglarskiej, który relacjonował największe regaty i imprezy żeglarskie, autorem wywiadów ze sławami żeglarstwa, autorem książek żeglarskich – Panem Markiem Słodownikiem.

W swoim pierwszym artykule dla Marynistyka.pl pan Marek Słodownik przybliży nam genezę, idee, pomysł i organizację akcji „Ratujmy Dezety”. Pan Marek w 2002 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem (wraz z dwoma szefami giżyckiego „Almaturu” Markiem i Grzegorzem Winiarczyk oraz Pawłem Wojną) jedynych na polskich wodach śródlądowych 24-godzinnych regat Dezet. Klasa DZ to najstarsza w Polsce klasa jachtów, której korzenie sięgają przełomu XIX i XXw., która po zniesieniu przez PZŻ wiosną 2002 roku obowiązku egzaminowania na jachtach dwumasztowych została skazana praktycznie na zagładę.

Dzięki pomysłowi Pana Marka Słodownika i akcji „Ratujmy Dezety”, kilkadziesiąt jachtów tej klasy pływa po naszych wodach do dnia dzisiejszego a skąd pomysł na tą akcję, dlaczego akurat Dezety, dlaczego mordercze dla załóg łodzi bezsilnikowych regaty 24-godzinne, ile było przez 10 lat organizacji tych regat wypadków, ile bierze w nich udział Dezet oraz wiele, wiele wiecej o tej akcji w artykule Pana Marka Słodownika:

 

 

10 lat akcji „Ratujmy Dezety”