Gala wręczenia nagród „REJS ROKU 2021”

·

żaglowiec ikona

Nagrody „REJS ROKU” to najważniejsze polskie trofea w żeglarstwie morskim, po raz pierwszy przyznane zostały w 1970 roku. Tradycyjnie, w pierwszy piątek marca 2022 ogłoszono rozstrzygnięcia 52. edycji tych prestiżowych żeglarskich nagród. Pandemia Covid-19 w kolejnym roku z rzędu odcisnęła piętno na polskim żeglarstwie w 2021, zrealizowano stosunkowo niewiele żeglarskich projektów. W tym wyjątkowo ubogim, z powodów covidowych obostrzeń żeglarskim sezonie, Jury rozpatrywało 10 kandydatur. W zaistniałych okolicznościach, po rozważeniu wszelkich argumentów, podjęto trudną decyzję o nie przyznawaniu, już po raz drugi, głównej nagrody SREBRNEGO SEKSTANTU – REJSU ROKU.

Ostatecznie podczas odbywającej się tradycyjnie, w pierwszy piątek marca gali zostały wręczone dwie Nagrody Główne, trzy Wyróżnienia Honorowe oraz cztery tradycyjne Nagrody Specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego, Bursztynowa Róża Wiatrów Prezydenta Gdańska, Nagroda Redakcji Portalu nowezagle.pl, Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego.

II Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021” przyznano kapitanowi Bouwe Bekkingowi, który poprowadził załogę jachtu „Sailing Poland” z dobrymi wynikami w regatach „The Ocean Race Europe” – europejskiej edycji The Ocean Race. Po prawie pięćdziesięciu latach jacht z polską banderą wystartował w edycji europejskiej regat na trasie Lorient-Cascais-Alicante-Genua. Załoga „Sailing Poland” zajęła drugie miejsce w stawce siedmiu jachtów w klasie VO65. Żeglarze rywalizowali w maju i czerwcu 2021 r. w trzech etapach pełnomorskich oraz w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Wynik jachtu „Sailing Poland” żeglującego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia uznano za znaczący sukces.

Bouwe Bekking, kapitan Sailing Poland
Sailing Poland

Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” uhonorowano Zbigniewa Gutkowskiego.

Podczas tegorocznej gali kilkukrotnie wymieniano nazwisko gdańskiego Kapitana. Otrzymał on m.in. III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021”, kiedy na trimaranie „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot wziął udział w 42 edycji prestiżowych, śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race na Malcie. Trasę wyścigu wytyczoną wokół Sycylii, na dystansie 600 Mm, pokonał w 40 godzin 13 minut i 27 sekund pokonując metę jako czwarta jednostka i ustanawiając polski rekord regat. Warto dodać, że w wyścigu uczestniczyły jeszcze cztery jachty z polskimi żeglarzami (trzy ukończyły wyścig).

kapitan Zbigniew Gutkowski

Jury postanowiło także przyznać 3 Wyróżnienia Honorowe  za kolejne żeglarskie projekty:

– kpt. Waldemar Mieczkowski, który poprowadził wyjątkowy, rocznicowy bałtycki rejs „Zawiszą Czarnym” na trasie Gdynia-Kopenhaga-Sztokholm-Tallin-Kłajpeda-Świnoujście (1798 mil morskich). To także wyraz uznania i zaakcentowania wyjątkowej roli jaką w polskim żeglarstwie morskim i realizacji misji wychowania morskiego młodzieży odgrywa harcerski szkuner „Zawisza Czarny”. Prowadzony przez kapitana Mieczkowskiego rejs zorganizowano z okazji jubileuszu 60-lecia żaglowca i 25-lecia Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego Zawisza Czarny. Podczas rejsu załoga reprezentowała polskie żeglarstwo podczas zlotów żaglowców w Tallinie, Kłajpedzie i Szczecinie. 

kapitan Waldemar Mieczkowski

– kpt. Adam Wiśniewski, jest pomysłodawcą i założycielem Fundacji Ocean Marzeń oraz autorem Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który skierowany jest do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych. To konsekwentnie realizowany i rozwijany program w ramach którego w ciągu ponad 10 lat działalności, w szkoleniach i rejsach morskich organizowanych i finansowanych przez Fundację, wzięło udział ponad 1100 uczestników z placówek z terenu całej Polski. Adam Wiśniewski jest także pomysłodawcą Funduszu Zawodowych Stypendiów Morskich. Fundusz finansuje naukę w szkołach morskich zarówno średnich jak i wyższych zainteresowanej młodzieży  z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. 

– Edyta, Adam i Kalina Jakubczak – oryginalny żeglarski pomysł na życie. Rodzina Jakubczaków porzuciła korporacje i od dwunastu już lat żyje na jachcie na morzu. Żeglowanie jest treścią rodzinnej przygody. Obszarem eksploracji są wody Morza Śródziemnego od Chorwacji po wybrzeża Afryki Północnej. Kalinka ich 14-letnia córka w Polskim Radiu Dzieciom prowadzi audycję „Kapitan Kalinka na morzu”. Jak sama pisze: żyję tam gdzie inni podróżują i spędzają wakacje. Żyję w świecie żeglarzy i marynarzy jak z dawnych książek przygodowych. Co roku pływam po wielu morzach, po oceanie, po setkach portów i wysp. Na morzu nie ma granic więc nawet nie widzimy czasem kiedy przekraczam granice, nawet jak przekraczamy te egzotyczne granice w dalekich krajach Afryki. Powstała  podczas tych podróży książka „Kalinka na fali”. A podsumowaniem projektu o rodzinnym życiu na jachcie stała się książka rodziców „Władcy wiatrów”.

Edyta, Adam i Kalina Jakubczak

Nagrodą Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono kpt. Wacława Liskiewicza, za całokształt dokonań żeglarskich. W 1967 r. dowodził jachtem „Swarożyc III”, który jako pierwszy w historii polskiego żeglarstwa (prawdopodobnie nawet światowego) dopłynął na Spitsbergen. Skonstruował też słynne polskie jachty: „Marię”, „Mazurka”, „Dar Przemyśla” czy „Copernicusa”. Od lat działa w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, którego jest obecnie komandorem.

Wacław Liskiewicz i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Ponadto Kapituła Bractwa Kaphornowców zdecydowała, że tradycyjna Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego za dobrą robotę żeglarską, przypadła kapitanom Andrzejowi Górajkowi i Pawłowi Pelcowi za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu i całego archipelagu Svalbard w jednym sezonie jachtem  s/y „Ocean B” z dotarciem do szerokości geograficznej 82˚32,750 N

Jury obradowało w następującym składzie:      

kontradm. Czesław Dyrcz – przewodniczący Jury 

Bogusław Witkowski – wiceprezes PZŻ ds. majątkowych

Leszek Paszkowski – przedstawiciel  miasta Gdańska  

Aleksander Gosk – koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant

Marek Padjas – Grotmaszt Bractwa Kaphornowców    

Tomasz Falba – sekretarz Jury, publicysta morski