Sekstant – pełen tajemnic symbol żeglarski czy podstawowy przyrząd nawigacyjny?

żaglowiec ikona

Czym jest sekstant, do czego służy, dlaczego jeszcze do niedawna nie mogła się bez niego obyć żadna wyprawa żeglarska? Dlaczego każdy z kapitanów ma swój własny sekstant do którego przywiązuje dużą wagę?

Czy w dzisiejszych czasach jest jedynie pięknym symbolem żeglarstwa, czy może nadal „kątomierzem” służącym do określania pozycji na morzu? Czy jego obsługa pozostaje wielką tajemnicą zarezerwowaną dla wąskiej grupy Żeglarzy?

Z doświadczenia – można się nauczyć posługiwania sekstantem, można dowiedzieć się jak określać przy użyciu sekstantu wysokość ciał niebieskich nad horyzontem a przez to własną pozycję na morzu. Nie jest to zadanie łatwe, łatwo natomiast popełnić błąd w pomiarach i obliczeniach, który może oznaczać pomyłkę rzędu kilku mil morskich. Mamy obecnie precyzyjne, oparte o odczyty satelitarne GPSy. Elektronika jednak bywa zawodna, a sekstant działa zawsze – dlatego też w czasach współczesnych każdy Kapitan ma sekstant na pokładzie swojego statku. Stylowy mosiężny sekstant w drewnianej skrzynce jako marynistyczny symbol wiedzy i władzy Kapitanów i Nawigatorów, prestiżowy element morskiego wystroju biura czy domu, stylowa marynistyczna dekoracja, morski upominek, prezent dla Żeglarzy i Ludzi Morza oraz wszystkich osób zakochanych w wielkich żaglowcach, szybkich klasycznych jachtach regatowych, morskich szantach i opowieściach oraz bezkresnym Wielkim Błękicie…

Więcej o tym pełnym żeglarskiej symboliki przyrządzie nawigacyjnym w nowym artykule w Marynistyka.org: