Rekordy Jules Verne Trophy – najszybszy rejs pod żaglami dookoła świata

·

żaglowiec ikona

45 dni, 13 godzin, 42 minuty i 53 sekundy – nowy, wyśrubowany żeglarski rekord w rejsie dookoła świata super-trimaranu „Banque Populaire V” i dowodzonej przez skippera Loick Peyrona 14-osobowej załogi. Historia 1,5 miesięcznej żeglugi ze średnią prędkością 26,5 węzła, ale również historia rywalizacji żeglarskiej polegającej na jak najszybszym okrążeniu świata pod żaglami – Jules Verne Trophy, od roku 1985.

O niewiarygodnym i rekorodowym rejsie trimaranu „Banque Populaire V”, w czasie którego jacht przepłynął 29002 mile morskie, czyli 630 Mm dziennie. Czy w najbliższym czasie znajdzie się Żeglarz a raczej czy znajdzie się jacht zdolny opłynąć kulę ziemską w czasie krótszym niz 1,5 miesiąca?

Historia regat Jules Verne Trophy, czyli rywalizacji żeglarskiej polegającej na jak najszybszym okrążeniu świata pod żaglami, wymyślonej w 1985 roku przez francuskiego żeglarza Yvesa Le Corneca. Od tamtej pory odnotowano 23 próby ustanowienia rekordu, z czego zaledwie 8 zakończono powodzeniem – od 1993 roku i Bruno Peyrona na „Commodore Explorer”, który opłynął ziemię w 79 dni do poprawionego obecnie przez „Banque Populaire V” rekordu 48 dni i 7 godzin jachtu „Groupama 3” pod dowództwem Francka Cammasa z 2010 roku.

Opis rekordowego rejsu „Banque Populaire V”, geneza, historia i poprzednie rekordy Jules Verne Trophy (jachty: Commodore Explorer, Enza New Zealand, Sport Elec, Orange, Geronimo, Orange II, Groupama 3) a to wszystko okraszone dziesiątkami unikalnych zdjęć żeglarskich w nowym artykule Marka Słodownika:

 

Jules Verne Trophy – Rejs dookoła świata po rekord

 

 

 
foto: Benoit Stichelbaut/BPCE oraz BPCE