Powstało eCUDO.pl – Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych

·

żaglowiec ikona

Nowopowstałe eCUDO.pl to cyfrowe repozytorium danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morskich, nowoczesna platforma wiedzy o środowisku morskim, stworzona aby chronić morza i oceany.

Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych, czyli eCUDO, zostało uruchomione dzięki staraniom naukowców związanych między innymi z Uniwersytetem Morskim, Morskim Instytutem Rybackim i Akwarium Gdyńskim, Instytutem Oceanologii Polskiej PAN, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim i Akademią Pomorską w Słupsku.

Naukowcy wspólnie stworzyli bazę danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morksich. eCUDO ma służyć jako kompleksowa baza wiedzy nie tylko dla badaczy, ale także dla przemysłu i zwykłych zainteresowanych tematem obywateli.

eCUDO przyjęło formę portalu internetowego, na którym można znaleźć informacje, jakie regularnie zbierają podczas badań naukowcy. Pracę nad projektem przybliża przygotowany z tej okazji popularnonaukowy film.

Aby korzystać z serwisu wystarczy założyć konto. Autorzy projektu zapewniają, że odnalezienie poszukiwanych danych jest proste i intuicyjne. W portalu znaleźć można m.in. informacje meteorologiczne, ichtiologiczne i geologiczne dotyczące akwenu Morza Bałtyckiego.

Platformę eCudo.pl tworzy konsorcjum w składzie: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (lider), Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Gdański, Akademia Pomorska w Słupsku oraz Uniwersytet Szczeciński.

„Będąc dysponentami ogromnej liczby danych, pragniemy uczynić je dostępnymi dla szerokiej rzeszy zainteresowanych, zarówno badaczy, jak i sektora przemysłowego, ale także obywateli. W tym celu prezentujemy przygotowaną przez nas bazę danych obejmującą jak najszersze spektrum informacji na temat środowiska Bałtyku i innych obszarów morskich. Liczymy na to że ta baza danych, wraz z dedykowanymi narzędziami eksploracji, przysłuży się zarówno rozwojowi świadomości przyrodniczej, gospodarki jak i zrównoważonej eksploatacji zasobów morskich.” – 7 Partnerów, 6 zadań badawczych, 7 celów badawczych… ponad 4 000 000 cyfrowych danych!