O co chodzi w żeglowaniu? Prawdziwa twarz współczesnego żeglarstwa przez pryzmat genezy i rozwoju żeglowania

żaglowiec ikona

O co chodzi w żeglowaniu? Geneza i historia żeglowania, czy przejście w transoceanicznych statkach z żagli na maszyny parowe a następnie silniki diesla zakończyło historię żagli? Czy przetrwały pod postacią nowoczesnych regatowych jachtów, katamaranów, trimaranów za miliony dolarów, czy też bardziej… No właśnie – prawdziwa „twarz” żeglowania, podstawy żeglarstwa – kto i dlaczego współcześnie je tworzy? 

Czym jest współczesne żeglarstwo? Dzięki komu piękno żagli przetrwało do naszych czasów? 

Żeglarstwo często postrzegane jest podobnie jak sport dla bogatych i do tego snobów.  Czy tak jest w rzeczywistości? Ludzie zaczęli żeglować przed wiekami, po to by móc się przemieszczać. Ciekawość świata sprawiała, że tysiące lat temu ludzie zbudowali, a następnie wsiedli do prymitywnej łódki-tratwy i gnani wiatrem i prądem docierali do nowych lądów i terenów. Jakie jest miejsce żeglarstwa we współczesnym świecie?

Żeglowanie stało się dla wielu swoistym stylem życia. Romantyczna natura ludzka nie pozwoliła zginąć wielkim żaglowcom, rozgrywane rokrocznie na całym świecie regaty żeglarskie gromadzą tłumy miłośników tego sportu, najlepszych zawodników oraz najnowocześniejsze, wielomilionowe konstrukcje żeglarskie. To właśnie ci zapaleńcy sprawiają, że żagle nie zniknęły całkowicie z naszych mórz pomimo wyparcia wielkich transportowych żaglowców przez statki napędzane silnikami.

 

O co chodzi w żeglowaniu ?

 

 

Zdjęcie okładki Słownika terminów żeglarskich... Henry'ego Bearda i Roya McKie.
Zdjęcie okładki Słownika terminów żeglarskich… Henry’ego Bearda i Roya McKie.