Geneza i działanie kompasu żeglarskiego

·

żaglowiec ikona

Co to jest kompas magnetyczny, jak działa kompas w żeglarstwie, jakie wyróżniamy rodzaje kompasów magnetycznych? Jaka jest różnica pomiędzy kompasem suchym i mokrym, kto wynalazł pierwsze kompasy? Co jest róża wiatrów i igła magnetyczna? Co to jest zawias Kardana i czemu służy?

Stylowy kompas żeglarski na prezent – morski symbol, żeglarska alegoria obierania właściwego kursu również w życiu, omijania raf i mielizn, bezpiecznego dotarcia do macierzystego portu? Symbol „kompasu moralnego” jaki każdy z nas powinien posiadać. Niezwykły żeglarski prezent, upominek w morskim stylu i nobilitująca marynistyczna dekoracja niosąca w sobie ducha dawnych Wielkich Kapitanów, którzy na pokładach słynnych żaglowców wyruszali w nieznane, odkrywali nowe lądy, toczyli morskie bitwy, ustanawiali szlaki handlowe. 

Jaka odróżnić kompas żeglarski od busoli? Co to jest deklinacja i inklinacja magnetyczna? Odpowiedź na te pytania i wiele więcej na temat genezy, zastosowania i błędów określania kierunku przy pomocy kompasów żeglarskich w artykule: