Coraz bliżej sezonu…

·

żaglowiec ikona

Wiosna zawitała już chyba na dobre, kwietniowe Słońce skłania do wiosennych spacerów, na drogach coraz więcej rowerów, skuterów i motocykli. A czy nad wodą już się coś ruszyło ? Będąc na obchodzie wśród śląskich zbiorników wodnych nie zauważyłem jeszcze zwodowanych łódek. Pewnie trwają ostatnie prace remontowo konserwacyjne w szkutniach, hangarach czy garażach. W większości klubach oficjalne rozpoczęcie sezonu nawigacyjnego jest planowane na długi weekend majowy. Jednak przed nami jeszcze cały kwiecień i wypadające wyjątkowo późno w tym roku Święta Wielkanocne. Wspominam o nich nie bez powodu, gdyż moim małym marzeniem jest spędzenie właśnie tych Świąt na jachcie na Mazurach.

Obecna mazurska flota jachtów turystycznych, dużych i przestronnych, często z ogrzewaniem, lodówką, wc i innymi udogodnieniami jest ciekawą alternatywą na spędzenie Świąt Wielkanocnych na Mazurach. Jednak należy liczyć się z tym, iż cała infrastruktura portowa raczej będzie nieczynna, dlatego takie kwietniowe rejsy są idealne dla pasjonatów Mazur, lubiących ciszę i pustkę na jeziorach… Mam nadzieję, że niebawem uda się spełnić moje marzenie, a Wam polecam taki sposób spędzenia Świąt Wielkanocnych.

Każdy z nas pewnie myślami jest już na wakacjach, jednak przed tym jak się na nich znajdziemy, musimy je zaplanować. Sobie lub naszym pociechom. Coraz popularniejsze staje się wysyłanie dzieci na kursy lub obozy żeglarskie. Moja prywatna rada dla rodziców – przed zapisaniem dziecka na kurs lub obóz poczytajmy trochę o organizatorze, jakich instruktorów zatrudnia dana firma, jaki posiada sprzęt, jakie są opinie o danej firmie. Wszystkie te informacje możemy uzyskać za pomocą Internetu lub pocztą pantoflową.

Wracając jeszcze do Mazur to w tym sezonie zostanie otworzony nowy port w Giżycku. Nazywa się Ekomarina i jest zlokalizowany na miejscu dawnego yellow portu, niedaleko stacji kolejowej. Port ma pomieścić około 130 jachtów, w tym ok. 100 miejsc dla jednostek do 12 m i ok. 30 miejsc dla jachtów powyżej 12 m. Port będzie nowoczesnym kompleksem żeglarskim, z kapitanatem, siedziba mazurskiego WOPRu, węzłem sanitarnym, tawerną i sklepem żeglarskim. Dla tak dużego miasta jakim jest Giżycko Ekomarina będzie ciekawą konkurencją dla nieco starszego już portu LOK.

W nadchodzącym sezonie pojawi się też parę nowych jachtów na Mazurach. Do tego faktu chyba trzeba się już przyzwyczaić, że rynek jachtowy staję się podobny do rynku motoryzacyjnego. A wśród nowości zawitają do nas, m.in.: znana już linia jachtów Maxus – tym razem będzie to Maxus 21 (najmniejsza dotąd jednostka wśród jachtów typu Maxus). Następnie mamy rówieśników jeżeli chodzi o długość, (wszystkie są długości 30 stóp) – Laguna 30, Mellody 30, Sedna 30 oraz Libra 30. Czas pokaże jak będą się sprawować te nowe jednostki.

Jacht Maxus 21

Maxus 21

A jak na razie pozostaje nam czekać do otwarcia sezonu i upragnionych żeglarskich wakacji.

Do zobaczenie na szlaku !   Ahoj !

Autor: Marcin Gruszczyk