80 urodziny kapitana Janusza „Zbieraja” Zbierajewskiego!

·

żaglowiec ikona

? Dokładnie 80 lat temu, 2 marca 1942 r. urodził się kapitan Janusz Zbierajewski.

Patent kapitański zdobył w 1975 roku. W 1978 r. jako kapitan „Zawiszy Czarnego” odbył 6-miesięczny rejs na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie, od tamtej pory losy Kapitana i Żaglowca są nierozerwalne (w 1989 r. prowadził „azjatyckie” etapy „Zawiszy Czarnego” w rejsie dookoła świata.). W 1979 r. przejął rozbity w Las Palmas „Zew Morza”, w 1981 r. został etatowym kapitanem „Pogorii”, obecnie żegluje na STS “Kapitan Borchardt”.

Kapitan Zbierajewski od ponad pół wieku pływa po morzach i oceanach, jest jedną z najbardziej i powszechnie rozpoznawalnych, lubianych i cenionych postaci w polskim środowisku żeglarskim. Laureat pierwszej edycji nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza za poprowadzenie na “Zawiszy Czarnym” integracyjnego rejsu bałtyckiego Zobaczyć Morze w którym połowę załogi stanowili Żeglarze niewidomi. W 2014 zdobywca nagrody Conrady w kategorii Indywidualności Morskie. Jeden z organizatorów Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody, wyróżnienia i nagrody specjalne w plebiscycie „Rejs Roku”.

Kapitan Zbierajewski dowodził „Zawiszą Czarnym”, „Pogorią”, „Kapitan Borchardt”. W swojej wieloletniej karierze był kontraktowym kapitanem jachtów żaglowych i motorowych różnych bander. Niepowtarzalny człowiek, wielki Żeglarz, nauczyciel, publicysta, Pan Kapitan zwany w środowisku żeglarskim “Zbierajem”.

80 urodziny kapitana Janusza "Zbieraja" Zbierajewskiego

100 lat to za mało dla pana Kapitanie! Życia pełnego spełnionych marzeń, realizacji planów, pomyślnych wiatrów i dobrych prądów, mnóstwa energii, odwagi, trafnych decyzji, genialnych pomysłów, szczęścia, spełnienia, chwil wartych miejsca w pamięci, niezwykłości, pomyślności, kreatywności, wielu, wielu, wielu sukcesów, miłych niespodzianek, oddanych przyjaciół, prezentów od losu, Magii życia!