Niemiecki trójmasztowiec Gorch Fock przypłynie w drugiej połowie sierpnia do Szczecina na Żagle 2022. To jeden z dwóch żaglowców noszących to samo imię. Będzie to pierwsza w historii wizyta w Polsce wybudowanego w 1958 r. trójmasztowca. W ubiegłym roku zakończył się jego remont, który pochłonął 135 milionów Euro.
Tegoroczne święto „Żagle 2022” odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia 2022. Będą to trzy dni wielu atrakcji na wodzie, jak i na lądzie.
Ma prawie 90 metrów długości, jego zanurzenie wynosi ponad 5 metrów. W ubiegłym roku, po pięciu latach (!) remontu wreszcie wrócił do służby. Początkowo remont miał kosztować 10 milionów Euro, kwota ta jednak ostatecznie urosła do…135 milionów Euro.
Gorch Fock jest drugim okrętem noszącym tę nazwę i piątym okrętem tej klasy. Jego cztery siostrzane okręty, zbudowane w tej samej stoczni przed II wojną światową, są nadal aktywne w służbie w różnych krajach, gdzie są używane jako okręty szkoleniowe dla kadetów marynarki wojennej.
Okręt szkoleniowy, które przypłynie do Szczecina, został zbudowany w 1958 roku w Hamburgu w stoczni BLOHM & VOSS. Ponad 300 ton balastu w kadłubie czyni go niezwykle stabilnym. 23 żagle i większość olinowania biegowego są wykonane z syntetyków. Jednostka ma pomocniczy silnik, który pomaga mu przemieszczać się na spokojniejszych wodach.
Trójmasztowiec został nazwany na cześć Johanna Kinau, znanego pod pseudonimem „Gorch Fock”. Johann urodził się w 1880 roku w Hamburgu-Finkenwerder jako syn rybaka głębinowego. Zginął w bitwie jutlandzkiej 31 maja 1916 roku na pokładzie krążownika Wiesbaden.
Misją żaglowca Gorch Fock jest bycie szkolnym okrętem Niemieckiej Marynarki Wojennej. Oficerowie i kandydaci na podoficerów przechodzą tutaj szkolenie praktyczne i teoretyczne, które jest dla nich bardzo przydatne w późniejszym okresie floty. Od 1960 roku GORCH FOCK regularnie uczestniczy w dużych międzynarodowych imprezach żeglarskich i regatach i zawsze był dobrze usytuowany. Celem takich wydarzeń jest przekazanie młodym ludziom doświadczenia sportowego na morzu w regatach żeglarskich oraz możliwość nawiązania więzi z innymi narodami w porcie.